Pomembnost rednega pregleda oči

Ljudje, ki nimajo težav z očmi velikokrat dvomijo v veljavnost rednega obiska svojega optika. Seveda pa tudi, če je naš vid odličen, to ne pomeni, da smo lahko brez skrbi. Okulistični pregledi niso namenjeni samo preverjanju vida posameznika, ampak nam tudi podajo pomembne informacije o zdravju samih oči. V Evropi prizadene največje število ljudi glavkom, starostna makularna degeneracija in bolezni, ki so posledica diabetesa, kot sta retinopatija in siva mrena. Razvoj in posledice omenjenih bolezni, pa lahko hitro prepoznamo, omilimo ali preprečimo s podrobnim pregledom oči.

Pregled vida ni nadomestilo za okulistični pregled

Veliko ljudi se ne zaveda, da je preprost pregled vida zelo osnovno. Seveda ima tudi svoj pomen, da nam poda informacije o kvaliteti našega vida, kar se tiče prepoznavanja črk, številk in različnih vzorcev na različne razdalje. Na podlagi tega osnovnega testa pa lahko potegnemo različne sklepe o zdravju naših oči, ter tako obiščemo optika, ki nam bo opravil nadaljnje teste.

Okulistični pregled pa lahko opravi samo zdravnik za oči oziroma optik. Temu je tako, saj podroben pregled zahtevna zelo specifično znanje anatomije človeškega očesa, kot tudi uporabo specializiranih naprav. Tako lahko optik opazi tudi znake drugih bolezni, ki so morda prisotne v našem telesu. To je tudi razlog, da se omenjen pregled priporoča tudi za ljudi, ki vidijo odlično in nimajo z očmi nobenih težav.

Bolezni oči nastajajo počasi

Dejstvo je, da potrebujemo dober vid za opravljanje večine dejavnosti v našem življenju. To pa je še posebej izpostavljeno, ko vozimo avtomobil ali uporabljamo drugo cestno vozilo ali stroj. Tudi vozniki, ki trpijo za kratkovidnostjo ali daljnovidnostjo, lahko uporabijo pri vožnji korekcijska očala, progresivna očala ali leče, ki popravijo vid. To pa omogoča hitrejšo reakcijo voznika v nepredvidljivih in nevarnih situacijah.

Priporočeno je, da če redno trpimo zaradi težavnih simptomov oči, kot so rdečica, nabreklost, alergije, suhost, bolečine ipd., da čimprej obiščemo okulista. S tem bomo poskrbeli, da se iz simptomov ne bo razvila bolezen, če pa se je že, pa bo zdravnik za oči predlagal najboljši način zdravljenja.

Otroci se močno zanašajo na svoj vid

Dandanes ima dokaj veliko število otrok težave v šoli z učenjem. Glavni vzrok za to pa ni osebnostne narave, ampak igra pri tem vlogo samo zdravje njihovih oči. Otroci se zanašajo na dober vid za sledeče aktivnosti:

• Igranje
  • Branje
  • Učenje
  • Razvoj motoričnih sposobnosti

Če nastanejo težave z očmi pri otrocih, lahko to vodi v psihološke motnje, nizko samozavest in druge nevšečnosti. Dejstvo pa je tudi, da je pri otrocih veliko lažje pozdraviti bolezni oči, saj se njihovo telo še razvija. Tako so okulistični pregledi za otroke izredno pomembni, saj jim lahko močno izboljšajo življenje na dolgi rok z odkrivanjem možnih komplikacij in bolezni, ki še niso opazne.

Dandanes se lahko tudi preko spleta lahko naročimo na okulističen pregled https://www.mojoptik.si/pregled-vida/okulisticni-pregled/. Priporočeno je, da se zglasimo vsaj enkrat na leto pri optiku, neglede na našo starost. Tako bomo zagotovili najboljše zdravje naših oči, kot tudi preprečili možen nastanek bolezni, ki so lahko zelo škodljive za vsakega posameznika.

Preberite si še naslednji članek: Razlogi za neplodnost pri ženskah

Ženska neplodnost je prisotna pri približno 1/3 vseh parov. Moški pa imajo v enakem razmerju težave s spočetjem otroka.